Destone.cz » Informace » Péče o kamenný koberec

Péče o kamenný koberec

Běžná údržba kamenného koberce v exteriéru

Kamenný koberec je na údržbu nenáročný, ale zároveň je určitá údržba nutná pro zachování estetického vzhledu. 

Běžné nečistoty z povrchu lze odstranit zametáním či vysáváním. Pro zametání doporučujeme náš gumový smeták, který je šetrný k lesklému povrchu kamenného koberce. V exteriéru, kde je struktura kamenného koberce otevřená, hrozí především vnikání nečistot právě do jeho struktury. Proto doporučujeme kamenný koberec čistit pravidelně výplachem vodou, v ideálním případě tlakovou vodou (wapka). Můžeme použít přídavek běžných neabrazivních čistících prostředků.

Běžná údržba kamenného koberce v interiéru

V interiéru je údržba výrazně jednodušší díky uzavřené struktuře neboli vyplněným pórům mezi jednotlivými kamínky. Právě usnadnění údržby je důvodem pro uzavírání kamenného koberce v interiéru. Takto upravený povrch pak lze udržovat podobně jako dlažbu zametáním, vytíráním a vysáváním. Jako čistící prostředky volíme běžné produkty bez abrazivních či jinak agresivních účinků.

Údržba kamenného koberce v zimním období

V zimním období je možné použít běžné dřevěné nebo plastové shrnovače sněhu bez ocelové hrany. Na odmetání sněhu doporučujeme gumový smeták, který je k povrchu koberce nejšetrnější a sníh je s jeho pomocí možné vymetat i ze spár mezi kamínky. 

Vzhledem k průlinčitosti kamenného koberce je vhodné udržovat jeho plochu prosolováním. Roztátý sníh či led je ihned pohlcen do struktury kamenného koberce a je tak na rozdíl od dlažby zajištěna nekluznost, protože se netvoří kaluže. Prosolování nedoporučujeme v případě kamenného koberce UV REZIST – v některých případech by při častém užití soli mohlo vzniknout mírné zabělení plochy.

Nedoporučujeme plochu kamenného koberce posypávat štěrkem či pískem, mohlo by dojít k jeho poškrábání, případně ztrátě lesku.

Revitalizace – dodání lesku a zpevnění kamenného koberce.

Kamenné koberce (standardní) na epoxidové bázi je nutno pravidelně přetírat revitalizačním nátěrem REVITAL KK a to nejen kvůli zvýšení lesku, ale především kvůli zpevnění povrchu, protože vlivem UV záření může svrchní vrstva pojiva degradovat. Toto doporučujeme provádět po 2-3 letech v závislosti na množství slunečního svitu, který na plochu dopadá a také v závislosti na tom, jak je plocha využívána a zatěžována.

U kamenného koberce UV REZIST, který je na polyaspartické bázi, není přetírání nutné, protože u něj nedochází k žádným změnám vlivem UV záření. Pokud však chcete dodat kamennému koberci více lesku, který se po častém používání vytrácí, pak je možné přetřít plochu produktem UV REVITAL.

Lze kamenný koberec dodatečně opravit?

Pokud se například po pádu těžkého předmětu kamenný koberec poškodil, je možné jej dodatečně opravit. Zasažené místo je možné znovu doplnit směsí kamínků a pojiva dle přiloženého návodu.

Co o nás říkají naši zákazníci?

⭐⭐⭐⭐⭐

Pohybuji se ve stavebnictví a proto si dokážu vážit dobře odvedené práce. Pan pokladač je řemeslník ze staré školy, takových už mnoho nenajdete. Že by se někdo zabýval takhle dokonalým napojením a naohybáním lišt a jiných detailů, to už se dnes prostě nevidí. Takže vřele doporučuji a přeji firmě hodně úspěchů.

Pan Pavel, Hřebeč

S panem Zajícem jsme byli s manželem velmi spokojeni. Je radost ho pozorovat při práci. Moc toho nenamluví, ale je to opravdový profesionál. Kamínky jsou opravdu hezké. Jsme už starší lidé a proto jsme ocenili i trpělivost s jakou nám pan Šmíd, který práce organizuje, vše vysvětlil a především doporučil úpravy terénu, aby nám koberec dlouho vydržel.

Mrakovcovi, Berounsko

Když mě firma Destone požádala o napsání této reference, tak jsem neváhal ani na chvíli. Kvalitní práci rád ocením. Bezproblémové jednání po celou dobu, co řekli to platilo, i když nám pokládku komplikovalo nevhodné počasí. Až budu realizovat zadní terasu, určitě se zase obrátím na firmu Destone.

Pan Ilja, Praha - Řepy

Přejít nahoru