Je hydroizolace pod kamenný koberec v exteriéru nutná?
Hydroizolace pod kamenný koberec je bezpodmínečně nutná v případě, že máte pod betonovou podkladní deskou místnost (balkóny, vyvýšené terasy atp.). Kamenný koberec je průlinčitý, tedy propouští vodu k podkladu, což znamená, že v žádném případě nenahrazuje hydroizolaci. Hydroizolační systém je tedy nutné aplikovat před pokládkou kamenného koberce.
Kamenný koberec v interiéru s uzavřenou strukturou nenahrazuje hydroizolaci!
Kamenný koberec v interiéru, jehož struktura je uzavřena výplňovou hmotou (PORES KK nebo PORGEL KK) taktéž není plnohodnotnou hydroizolací. Koberec s uzavřenou strukturou sice zabrání prosáknutí 99% vody, která se dostane na povrch, nicméně v rozích místností, okolo prostupu různých stavebních prvků (odtokové kanálky, potrubí, sloupky, zábradlí atp.) a v jiných komplikovaných místech může voda proniknout k podkladu.
Všude tam, kde hrozí velké zatížení vodou, je tedy nutné před pokládkou koberce hydroizolaci provést. Typicky jsou to koupelny nebo místnosti se spotřebiči jako jsou pračky, u kterých hrozí únik vody. Zatížení vodou při běžném vytírání není nutným důvodem pro aplikaci hydroizolace.
Hydroizolace jako ochrana betonu v exteriéru
Chcete-li ochránit betonový podklad před vlivy dopadající vody, především před problémy při zmrznutí vody nasáklé v jeho svrchní vrstvě, pak je nutné opatřit takový betonový povrch hydroizolací. Kamenný koberec sám o sobě je průlinčitý, tedy propouští vodu k podkladu (drenážní funkce). Dopadající voda může obzvláště u pórovitějších nasákavějších betonů způsobovat po zmrznutí deformace jejich svrchní vrstvy. Jakékoli deformace podkladu pak ohrožují i kamenný koberec.Problémům s nasákavostí betonu se lze vyhnout užitím betonu vyšší pevnosti viz. náš článek o přípravě betonového podkladu.
Jaká hydroizolace pod kamenný koberec je nejlepší?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Použití na konkrétním místě vždy proberte s odborným prodejcem hydroizolací, případně s odbornou firmou, která hydroizolace provádí.
Přímou pokládku kamenného koberce, bez nutnosti další úpravy povrchu hydroizolace, lze realizovat pouze na hydroizolační systémy na cementové bázi. Jen k těm kamenný koberec přilne bez nutnosti dalších mezikroků. Což ovšem neznamená, že cementová hydroizolace je „nejlepší“ či vhodná pro Váš konkrétní případ.
V případě hydroizolačních stěrek na jiné, než cementové bázi (např. polyuretanové), je nutné vytvářet přechodový můstek v podobě vrstvy stavebního lepidla s perlinkou, případně ještě do živé hydroizolační stěrky provést zásyp křemenným pískem do přebytku.
Co se týká hydroizolačních systémů jako jsou asfaltové pásy, případně fóliové PVC hydroizolační systémy (např. fatrafol atp.), je zde potřeba vždy vytvářet přechodový můstek v podobě vrstvy stavebního lepidla a perlinky.
Hydroizolace – na co si dát pozor
V případě, že nemáte dobře odizolovaný základ betonové desky a hrozí ve větší míře vzlínání vlhkosti, pak je hydroizolace kontraproduktivní, neboť zabrání odparu navzlínané vlhkosti a po zmrznutí této vlhkosti hrozí deformace betonu. Nutno dodat, že ve chvíli, kdy do betonu vzlíná voda ze špatně provedeného základu, nebude mít takováto deska dlouhou životnost a následné deformace betonu způsobí problémy i ve vrstvě kamenného koberce.
Pokud na betonovou desku ze stran doléhá přihrnutá zemina, vždy doporučujeme provést svislou drenáž a opatřit styčnou plochu betonové desky nopovou folií.Věnujte pozornost dodržení veškerých zásad při aplikaci hydroizolace a využijte všech doprovodných produktů jako jsou bandáže do rohů, na prostupy atp. Hydroizolace není jednoduchá záležitost a její aplikaci doporučujeme raději přenechat odborné firmě, především proto, že po aplikaci kamenného koberce již nelze hydroizolaci dodatečně opravovat.