Destone.cz » Informace » Hydroizolace pod kamenný koberec

Hydroizolace pod kamenný koberec

Je hydroizolace pod kamenný koberec v exteriéru nutná?

Hydroizolace pod kamenný koberec je bezpodmínečně nutná v případě, že máte pod betonovou podkladní deskou místnost (balkóny, vyvýšené terasy atp.). Kamenný koberec je průlinčitý, tedy propouští vodu k podkladu, což znamená, že v žádném případě nenahrazuje hydroizolaci. Hydroizolační systém je tedy nutné aplikovat před pokládkou kamenného koberce. Nenachází-li se pod podkladní deskou místnost, hydroizolace nutná není, ale jak se dozvíte v dalším odstavci, její aplikace plní také důležitou roli ochrany podkladního betonu. Proto hydroizolaci podkladu v každém případě doporučujeme.

Hydroizolace jako ochrana betonu v exteriéru

Chcete-li ochránit betonový podklad před vlivy dopadající vody, především před problémy při zmrznutí vody nasáklé v jeho svrchní vrstvě, pak je nutné opatřit takový betonový povrch hydroizolací. Kamenný koberec sám o sobě je průlinčitý, tedy propouští vodu k podkladu (drenážní funkce). Dopadající voda může obzvláště u pórovitějších, tedy nasákavějších, betonů způsobovat po zmrznutí deformace jejich svrchní vrstvy. Jakékoli deformace podkladu pak ohrožují i kamenný koberec. Problémy s nasákavostí betonu lze minimalizovat užitím betonu vyšší pevnostní třídy – viz. náš článek o přípravě betonového podkladu, nicméně jedinou 100% ochranou před vlivy dopadající vody je právě hydroizolace.  

DESTIZOL hydroizolační systém pod kamenný koberec Destone

Pro hydroizolaci podkladního betonu před pokládkou kamenného koberce doporučujeme naši produktovou řadu DESTIZOL určenou do interiéru i exteriéru. 

DESTIZOL hydroizolační nátěr je dvousložková pružná hydroizolace vyztužená vlákny na polymerem modifikované cementové bázi. Cementový základ zajišťuje přímou kompatibilitu se všemi našimi produkty z oblasti kamenných koberců. Všechny druhy námi nabízených pojiv (polyaspartické, epoxidové, polyuretanové) mají k hydroizolaci velmi vysokou přilnavost, což dokládají odtrhové zkoušky. Polymerní modifikace a vlákenná výztuha pak zaručuje pružnost, která je u hydroizolačních systémů velice důležitá a která běžným cementovým hydroizolacím chybí.

Důležitým doplňkem hydroizolačního nátěru je DESTIZOL hydroizolační nátěrová bandáž. Nahrazuje klasické hydroizolační těsnící bandáže či manžety, které jsou nedílnou součástí hydroizolačních systémů. Klasické bandáže a manžety se složitě a pracně kladou a lepí do namáhaných spojů, rohů a prostupů stavebních prvků. V případě bandáže DESTIZOL komplikovaná aplikace odpadá, protože se nanáší pomocí štětce jako nátěr! DESTIZOL hydroizolační nátěrová bandáž je vysoce pružná a přilnavá hydroizolace na bázi silanem modifikovaných polymerů, budoucnosti na poli hydroizolačních produktů.

Ostatní hydroizolační systémy (IPA, PVC fólie, Polyuretanové, … )

Přímou pokládku kamenného koberce, bez nutnosti další úpravy povrchu hydroizolace, lze realizovat pouze na hydroizolační systémy na cementové bázi. Jen k těm kamenný koberec přilne bez nutnosti dalších mezikroků. Jak jsou na tom ostatní typy hydroizolací?

V případě hydroizolačních stěrek na jiné, než cementové bázi (např. polyuretanové), je nutné vytvářet přechodový můstek v podobě vrstvy stavebního lepidla s perlinkou, případně ještě do živé hydroizolační stěrky provést zásyp křemenným pískem do přebytku. 

Co se týká hydroizolačních systémů jako jsou asfaltové pásy, případně fóliové PVC hydroizolační systémy (např. fatrafol atp.), je zde potřeba vždy vytvářet přechodový můstek v podobě vrstvy stavebního lepidla a perlinky

Na většinu zmíněných typů hydroizolací lze vytvářet přechodový můstek i z našeho DESTIZOL hydroizolačního nátěru, což je také lepší řešení než užití stavebního lepidla, nicméně je zde zase faktor vyšší ceny. 

Kamenný koberec v interiéru s uzavřenou strukturou nenahrazuje hydroizolaci!

Kamenný koberec v interiéru, jehož struktura je uzavřena výplňovou hmotou (PORES KK nebo PORGEL KK), taktéž není plnohodnotnou hydroizolací. Koberec s uzavřenou strukturou sice zabrání prosáknutí 99% vody, která se dostane na povrch, nicméně v rozích místností, okolo prostupu různých stavebních prvků (odtokové kanálky, potrubí, sloupky, zábradlí atp.) a v jiných komplikovaných místech může voda proniknout k podkladu. 

Všude tam, kde hrozí velké zatížení vodou, je tedy nutné před pokládkou koberce hydroizolaci provést. Typicky jsou to koupelny nebo místnosti se spotřebiči jako jsou pračky, u kterých hrozí únik vody. Zatížení vodou při běžném vytírání není nutným důvodem pro aplikaci hydroizolace. 

Hydroizolace – na co si dát pozor

V případě, že nemáte dobře odizolovaný základ betonové desky a hrozí ve větší míře vzlínání vlhkosti, pak je hydroizolace kontraproduktivní, neboť zabrání odparu navzlínané vlhkosti a po zmrznutí této vlhkosti hrozí deformace betonu. Nutno dodat, že ve chvíli, kdy do betonu vzlíná voda ze špatně provedeného základu, nebude mít takováto deska dlouhou životnost a následné deformace betonu způsobí problémy i ve vrstvě kamenného koberce.

Pokud na betonovou desku ze stran doléhá přihrnutá zemina, vždy doporučujeme provést svislou drenáž a opatřit styčnou plochu betonové desky nopovou folií.

Věnujte pozornost dodržení veškerých zásad při aplikaci hydroizolace a využijte všech doprovodných produktů jako jsou bandáže do rohů, na prostupy atp

Co o nás říkají naši zákazníci?

⭐⭐⭐⭐⭐

Pohybuji se ve stavebnictví a proto si dokážu vážit dobře odvedené práce. Pan pokladač je řemeslník ze staré školy, takových už mnoho nenajdete. Že by se někdo zabýval takhle dokonalým napojením a naohybáním lišt a jiných detailů, to už se dnes prostě nevidí. Takže vřele doporučuji a přeji firmě hodně úspěchů.

Pan Pavel, Hřebeč

S panem Zajícem jsme byli s manželem velmi spokojeni. Je radost ho pozorovat při práci. Moc toho nenamluví, ale je to opravdový profesionál. Kamínky jsou opravdu hezké. Jsme už starší lidé a proto jsme ocenili i trpělivost s jakou nám pan Šmíd, který práce organizuje, vše vysvětlil a především doporučil úpravy terénu, aby nám koberec dlouho vydržel.

Mrakovcovi, Berounsko

Když mě firma Destone požádala o napsání této reference, tak jsem neváhal ani na chvíli. Kvalitní práci rád ocením. Bezproblémové jednání po celou dobu, co řekli to platilo, i když nám pokládku komplikovalo nevhodné počasí. Až budu realizovat zadní terasu, určitě se zase obrátím na firmu Destone.

Pan Ilja, Praha - Řepy

Přejít nahoru